• Haberler
  • Gündem
  • Kılıçdaroğlu-Özdağ ortak açıklama yaptı: Zafer Partisi'nden Kılıçdaroğlu'na destek

Kılıçdaroğlu-Özdağ ortak açıklama yaptı: Zafer Partisi'nden Kılıçdaroğlu'na destek

Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, 50 dakika görüştükten sonra Zafer Partisi Genel Merkezi'nde bir araya gelerek ortak bir açıklama yaptı.

(AKAJANS) - Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, 50 dakika görüştükten sonra Zafer Partisi Genel Merkezi'nde bir araya gelerek ortak bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Zafer Partisi'nin Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminde Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceği duyuruldu.

Kemal Kılıçdaroğlu, "Güzel sonuçlar elde edildi" şeklinde konuştu ve Ümit Özdağ, "Zafer Partisi olarak Sayın Kılıçdaroğlu'nu ikinci turda destekleme kararı verdik" diyerek seçmenlerden Kılıçdaroğlu için oy istedi. 

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin geleceği, huzurlu bir ülke olması ve güçlendirilmiş bir parlamenter sisteme geçiş konularında her siyasi lider ve partiye sorumluluk düştüğünü belirtti. Bir araya gelerek bu sorumluluğun bilincinde olduklarını ve güzel sonuçlar elde ettiklerini ifade etti. Ayrıca, "Birleşe birleşe kazanacağız" sloganını da destekledi.

Ümit Özdağ ise Türkiye'nin en önemli sorununun 13 milyon sığınmacının ülkede kalması olduğunu söyledi. Bu durumun Türkiye'nin ekonomik sorunlarını, güvenliğini ve diğer alanlardaki sorunlarını çözmesini engellediğini vurguladı. Zafer Partisi olarak sığınmacıların vatanlarına geri dönmesini hedeflediklerini ve Kemal Kılıçdaroğlu'nu Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci turda destekleyeceklerini açıkladı. Ayrıca, Türkiye'nin Türkiye olarak kalması ve göçmenistan olmaması için destek çağrısında bulundu.

Basın açıklamasında ayrıca, toplantının verimli ve güzel geçtiği, ortak bir metnin imzalandığı ve Türkiye'nin güzel günlere gebe olduğu ifade edildi. Kemal Kılıçdaroğlu ve Ümit Özdağ, Türkiye'nin huzura kavuşması ve sorunlarının çözülmesi için kararlı adımlar atacaklarını belirtti.

İki liderin ayrıntılı açıklamaları

 

Kemal Kılıçdaroğlu- Değerli basın mensupları, oldukça verimli ve güzel bir toplantı gerçekleştirdik. Bir metin de hazırlandı. O metni biraz sonra değerli basın mensuplarıyla paylaşacağız. İki Genel Başkanın imza attığı bir metin. Türkiye'nin geleceği açısından, Türkiye’nin huzurlu bir ülke olması açısından, Türkiye'nin güçlendirilmiş parlamenter sisteme kavuşup daha sağlıklı bir yol yürümesi açısından her bir Genel Başkana, her bir siyasal partiye sorumluluklar düşüyor. Bizler de bu sorumluluğun bilincinde olarak bir araya geldik, oturduk konuştuk. Kurmaylarımız geldi bir araya, oturduk gene konuştuk. Güzel sonuçlar elde edildi. Dolayısıyla ev sahipliği yaptığı için başta Sayın Genel Başkana ve arkadaşlarına da yürekten teşekkür ederim. Umarım Türkiye, güzel günlere gebe zaten. Umarım çok daha güzel bir atmosferde seçim sonrası tekrar buluşacağız ve Türkiye’yi huzura kavuşturacak adımları kararlılıkla atacağız. Ben tekrar Sayın Genel Başkana ve arkadaşlarına yürekten teşekkür ederim. Slogan da fena değil ‘Birleşe birleşe kazanacağız’ evet.

Ümit Özdağ- Değerli basın mensupları, Sayın Genel Başkan teşekkür ediyorum. Türkiye'nin en önemli sorunu hiç şüphesiz ülkemizde yaşayan 13 milyon sığınmacı ve kaçağın vatanlarına geri yollanmasıdır. Bu 13 milyon, vatanlarına geri yollanmadan ve yenilerinin gelmesi, kararlı politikalarla engellenmeden Türkiye’nin ekonomik sorunlarını aşması mümkün değildir. Yılda 11 milyar dolar sığınmacılara harcayarak Türk halkını fakirlikten kurtaramayız, kiraların yükselmesini engelleyemeyiz, vatandaşlık satarak Türk halkının gayrimenkul alabilmesini rahatlıkla sağlayamayız, sokaklarda güvenliği sağlayamayız, çocuklarımıza iş bulamayız. Özetle; nasıl bir yüzücünün bacaklarına 20’şer kilo demir bağlarsanız, ne kadar iyi yüzücü olursa olsun yüzemez ise bir ülke de 13 milyon sığınmacıyla ekonomisini, güvenliğini doğru bir çizgiye oturtamaz. Bundan dolayı 14 Mayıs seçimlerine giderken Türk halkından biz Zafer Partisi olarak sığınmacıları vatanlarına geri yollamak için destek istedik. Ancak partimizin yeni kurulmuş olması, medyada uygulanan ambargo yeterince vatandaşa erişmemizi engelledi. Fakat birinci turun sonunda gördük ki ortaya çıkan siyasi görünüm, iki adayın 28’inde bir ikinci yarış için Türk halkının önüne gideceği çerçeveyi oluşturmuş. Ve AK Parti Genel Başkanvekili Numan Bey bizi ziyaret etti. Kendilerine sorduk. Bizden destek istediler. Sorduk. ‘Sığınmacılar konusunda ne yapmayı düşünüyorsunuz?’ Anlattıkları şey, sığınmacıların vatanlarına dönmesini içermiyordu. Kemal Bey’le görüştük. Kemal Bey, çok net bir şekilde sığınmacıların vatanlarına dönmesi gerektiğini ve bu politikayı izleyeceğini söyledi. Bu politikanın detaylarını konuştuk ve Zafer Partisi’nin önermiş olduğu bir sene içerisinde uluslararası hukuka uygun, insan haklarını gözeten, dönen Suriyelilerin Suriye’de güvenliğini sağlayacak ama Türk ekonomisinin üzerindeki büyük yükü de kaldıracak, sokaklarımızı tekrar güvenli hale getirecek, uyuşturucu çetelerini sokaklarımızdan, okulların önünden çözecek bir model üzerinde kendisiyle fikir birliğine vardık. Ve bundan dolayı da Zafer Partisi olarak Sayın Kılıçdaroğlu’nu Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci turda destekleme kararı verdik. Hayırlı olsun. Şimdi buradan birinci turda Cumhur İttifakına oy vermiş, Millet İttifakına oy vermiş ve ATA İttifakına oy vermiş değerli seçmene, bütün seçmenlere çağrım. Çağrım şu: Değerli yurttaşlar, eğer annelerinizden ve babalarınızdan aldığınız Türkiye’yi çocuklarınıza devretmek istiyorsanız, Türkiye’nin Türkiye olarak kalmasını istiyorsanız, göçmenistan olmasını istemiyorsanız, kızınız sokağa çıktığı zaman endişelenmek istemiyorsanız, akşam saat 21.30’da oğlunuzu köşedeki bakkala yollarken güven içinde yollamak istiyorsanız, 28 Mayıs’ta yapılacak seçimde 13 milyon sığınmacıyı vatanına yollayacak politikaya ve politikacılara destek verin ve Kemal Kılıçdaroğlu’na oy verin. Bu ülkenizin göçmenistan olmamasının tek yolu. Hepinize teşekkür ediyorum, sağ olun.

Bakmadan Geçme