Kurs ve dersane sektöründen Bakan Muş'a 'hibe' mektubu

Üç bin liralık hibe yardımından kaçak kurslar faydalanırken şirket sahibi ruhsatlı kursların faydalanamadığı bildirilirken sektör temsilcileri konuyu Ticaret Bakanlığının gündemine taşıdı.

(AKAJANS) - Üç bin liralık hibe yardımından kaçak kurslar faydalanırken şirket sahibi ruhsatlı kursların faydalanamadığı bildirilirken sektör temsilcileri konuyu Ticaret Bakanlığının gündemine taşıdı.

Tüm Özel Öğretim Kurslar, Hizmet İçi Eğitim Merkezleri, Dershaneler ve Etüt Eğitim Merkezleri Birliği Derneği (Öz-Kur-Der) Genel Başkanı Hilmi Alpan, 17 Mayıs 2021 tarihinde açıklanan destek paketine ilişkin olarak Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a bir mektup gönderdi.

İlgili yazı ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paket ile kurslara da 3000 TL hibe desteği yapılacağının açıklandığını hatırlatan Alpan, mektubunda “Ancak bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi yapılacak 1 milyon 150 bini aşkın işletme arasında yer alan özel kursların bu destekten yararlanamadıkları anlaşılmaktadır” tespitine yer verdi.

 

Alpan şöyle devam etti:

“Çünkü kursların tüzel kişiliği eğer şirket ise bu destekten yararlanamamaktadırlar. Şu anda sadece gelir vergisi mükellefi olanların bu desteği alması adil olmayan bir durumdur. Ancak bundan daha da vahim olanı kurs ruhsatı olmayan, sadece vergi dairesine kayıtlı görünen ancak yasal izini olmayan, hatta yasal kurslardan sayıca daha fazla olan kaçak kurslar, bu hibeden yararlanmaktadırlar.”

 

‘Kurslara yapılacak hibe yardımı kurumun ruhsatnamesine yapılmalı’

Hilmi Alpan, mektupta çözüm önerisini şöyle dile getirdi:

 

“Kurslara yapılacak hibe yardımı, kurumun ruhsatnamesine yapılmalıdır. Kurumun tüzel kişiliği ve nace kodu sorgulanmadan kurucu veya kurucu temsilcisi hesap numarasına ödeme yapılması ile hem karışıklık da önlenmiş, hem de haksızlık giderilmiş olacaktır.

Kurs ruhsatnamesine yapılacak ödeme ile izinsiz kaçak kurumlara da bir ödeme yapılmamış olacak, devletin boş yere ödeme yapması da engellenmiş olacaktır.

Bu şekilde zaten zor durumda olan çeşitli kursların bir nebze olsun nefes almasında katkı sağlayacak bu düzenlemenin bir an önce yapılmasını arz ederiz.”

Bakmadan Geçme