• Haberler
  • Ekonomi
  • 'Şirket sahibi ruhsatlı kurslar hibeden faydalanamıyor'

'Şirket sahibi ruhsatlı kurslar hibeden faydalanamıyor'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 17 Mayıs'ta açıkladığı destek paketlerine ilişkin olarak özel kurs sahiplerinden eleştiri ve öneri geldi. Öz-Kur-Der Genel Başkanı serbest muhasebeci-mali müşavir olan Hilmi Alpan, 'şirket sahibi kursların hibeden faydalanamadığını' duyurdu.

'Şirket sahibi ruhsatlı kurslar hibeden faydalanamıyor'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

 

(AKAJANS) -Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 17 Mayıs’ta açıkladığı destek paketlerine ilişkin olarak özel kurs sahiplerinden eleştiri ve öneri geldi.

Bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi yapılacak 1 milyon 150 bini aşkın işletme arasında yer alan özel kursların üye olduğu Tüm Özel Öğretim Kurslar, Hizmet İçi Eğitim Merkezleri, Dershaneler ve Etüt Eğitim Merkezleri Birliği Derneği (Öz-Kur-Der) konuya ilişkin olarak Akajans’a bir açıklama yaptı.

Öz-Kur-Der Genel Başkanı Hilmi Alpan, “şirket sahibi kursların hibeden faydalanamadığını” bildirdi.

Alpan şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımızın açıkladığı üzere kurslar hibe destekten 3 bin lirayı, eğer şirket iseler alamıyor. Gelir vergisi mükellefi ise alabiliyor. Bu adil olmayan bir durum. Ancak vahim olan kurs ruhsatı olmayan kaçak kurslar da var ki bunların sayısı ruhsatlı kurslardan fazla. Eğer yardım yapılacaksa kurs ruhsatları sorgulanmalı MEB’e bağlı olmayanlar almamalı. Şirket sahibi ruhsatlı kurslar alamazken kaçak, gelir vergisi mükellefi kurslara verilmemeli.”

Üç biner lira hibe alabilecek faaliyet kodlarının açıklandığını hatırlatan Alpan, “Bunların içinde destek alamayandan çok ruhsatsız kaçak kurs var. Maliye ruhsat sorgulamadan nace kodu ile kayıt yapıyor. Araştırılsın, şirket olan kurslar kira yardımı gelir kaybı desteği ve diğer desteklerden yararlanamadı. Kaçak ruhsatsız kurslar faydalandı” değerlendirmesini yaptı.

 

Bakmadan Geçme