• Haberler
  • Ekonomi
  • Esnaftan 'Sokağa çıkma çağrısı Türkiye'ye sabotajdır' uyarısı

Esnaftan 'Sokağa çıkma çağrısı Türkiye'ye sabotajdır' uyarısı

Dünya Esnaf Sanatkarlar Derneği Onursal Başkanı Erol Korkut, döviz kuru başta olmak üzere de ekonomide yaşananların toplumsal kesimler tarafından herhangi bir provokasyona, manipülasyona mahal vermeden 'itidal' ile  değerlendirilmesini isterken Ekonomi ve Sosyal Konseyin toplanması gerektiğini bildirdi.

KEMAL ERDOĞAN
(AKAJANS) - Dünya Esnaf Sanatkarlar Derneği Onursal Başkanı Erol Korkut, döviz kuru başta olmak üzere de ekonomide yaşananların toplumsal kesimler tarafından herhangi bir provokasyona, manipülasyona mahal vermeden “itidal” ile  değerlendirilmesini istedi.  

 

Basın açıklaması yapan Korkut, “toplumdaki ekonomik ve sosyal birikimleri hükümetin ekonomik ve sosyal politikaların oluşturulmasına katılımlarını sağlamak” başlığıyla kuruluş ilkeleri 2010 yılında anayasa değişikliği ile revize edilen Planlama Ekonomik ve Sosyal Konseyin acilen toplanmasını istedi.

 

Korkut, Kovid-19 pandemisi karabasan gibi üzerine çöktüğü esnaf ve sanatkarların bunun üzerine ilave olarak son aylarda yaşanan döviz kuru artışı ve ekonomik fiyat dalgalanmaları karşısında “Dirayetli davrandığını” vurguladı.

Erol Korkut, esnaf ve sanatkara yönelik pandeminin başlangıcından bu yana bazım kesimler tarafından “sokağa çıkma” telkinin Türkiye’nin geleceğine, istikrarına yönelik sabotaj olduğunu  kaydetti.

 

“Toplumsal kesimler tarafından sorunlar; konuşarak, tartışılarak ve çözüm önerilerini ileterek, var olan önerilere ve planlamalara destek vererek çözümlenebilir. Büyük Türk milletinin kriz dönemlerindeki izanını ve ahilik geleneğinin öngördüğü irfan ile esnaf ve sanatkarlarımızTürkiye’nin bekasının yanında olmaya devam edecektir” değerlendirmesini yapan Erol Korkut  12 yıldır toplanmayan Ekonomik ve Sosyal Konseyin bu dönemde hayati olduğu kadar toplumsal tansiyonun stabil hale getirilmesinde etkili olacağını belirtti.

 

Korkut şunları da kaydetti:

“Esnaf ve sanatkarlarımızı siyasi arenada ortaya konan kutuplaşmanın tarafı olarak görmek isteyenler iyi bilmeli ki bizim tarafımız Türkiye Cumhuriyeti’dir. Toprak bütünlüğümüzden  hareketle  bizi Milli Mücadele’de var eden bağımsızlık anlayışımız ekonomi de kutsal bir inat gibi var olacaktır. Buradan tartışmaların, her türlü manipülasyonun önüne geçilmesi için Cumhurbaşkanımız, esnaf dostu sayın Recep Tayyip Erdoğan’a Planlama Ekonomik ve Sosyal Konseyi toplantıya çağırmasını talep ediyorum. Konsey;  ya  sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında ya da görevlendireceği kabine üyesinin yönetiminde vakit geçirilmeden toplanmalıdır.

 2010 yılında revize edilen Anayasa değişikliğe ile konseyin amacı; ‘Toplumdaki ekonomik ve sosyal birimlerin, hükümetin ekonomik ve sosyal politikalarının oluşturulmasına katılımlarını sağlamak. Devlet ile toplumsal kesimler arasında ve toplumsal kesimlerin kendi aralarındaki iş birliğini güçlendirecek çalışmalar yapmak.’ şeklinde açıklanmıştır. Hal böyle iken biz esnaf ve sanatkarlar olarak; Türkiye’nin varlığı için dün olduğu gibi bugünde yalnızca elimizi değil gövdemizi de taşın altına koymaya hazırız.”

Bakmadan Geçme