Ankara: Uygur meselesi yakından takip ediliyor

'Yabancı ülkelerdeki soydaş ve akrabaların ilgili ülkelerle işbirliği halinde dil, din ve kimliklerini muhafaza ederek barış ve huzur içinde yaşamlarını sürdürmelerinin temini'nin hükümetin benimsediği milli bir politika olduğu bildirildi.

(AKAJANS) -  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun Çin’in baskılarından şikayet eden bir Uygur Türkü’nün yardım talebi içeren mektubuna ilişkin soru önergesini cevapladı.

Çavuşoğlu, “yabancı ülkelerdeki soydaş ve akrabaların ilgili ülkelerle işbirliği halinde, dil, din  ve kimliklerini muhafaza ederek, barış ve huzur içinde yaşamlarını sürdürmelerinin temini”nin hükümetin benimsediği milli bir politika olduğunu ifade etti.

"Yakından takip edilmektedir"

 Mektuptaki iddialara ilişkin bir bilgi vermeyen Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

 "Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türkleri ile ilgili politikamız da bu çerçevede yürütülmekte olup soydaşlarımızın durumları Çin makamlarıyla her seviyede ele alınmakta, ayrıca konu BM başta olmak üzere uluslararası ve bölgesel platformlarda gündeme getirilmekte, yakın takip edilmektedir.”

"Annem önce toplama kampına ardından hapse atıldı"

Soru önergesine konu olan mektup Ceylan Şirmehmet adlı Uygur Türkü’nün imzasını taşıyor. İstanbul İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi olduğu 2013’te annesi Suriye Tursun’un kendisini ziyarete geldiğini anlatan Şirmehmet, 2018’de Çin tarafından önce toplama kampına, ardından hapse atıldığını belirtiyor. Şirmehmet, annesinden Ocak 2018’den beri haber alamadığını, 7 aydır sesini duyurmak için kampanya yürüttüğünü ve Çin’den tehdit bazlı örtülü cevaplar aldığını ifade ediyor.

Bakmadan Geçme