• Haberler
  • Ekonomi
  • TBB, SPK ve BDDK: Bankacılık sektörü siyaset üstü tutulmalı

TBB, SPK ve BDDK: Bankacılık sektörü siyaset üstü tutulmalı

Türkiye Bankalar Birliği, SPK ve BDDK, eşzamanlı bir açıklama yaparak bankacılık sektörünün tüm yükleri karşılayabilecek güçte olduğunu ve bankacılığın siyaset üstü tutulması gerektiğini bildirdi.

(AKAJANS) - Türkiye Bankalar Birliği(TBB), SPK ve BDDK, eşzamanlı bir açıklama yaparak bankacılık sektörünün tüm yükleri karşılayabilecek güçte olduğunu ve bankacılığın siyaset üstü tutulması gerektiğini vurguladı. Türkiye Bankalar Birliği, SPK ve BDDK tarafından yapılan açıklamada, spekülatif açıklamalara kesinlikle itibar edilmemesi gerektiği belirtildi.

Türkiye Bankalar Birliği'nin açıklaması şu şekilde:

"Ülkemizde bankacılık sektörü yüksek bir likiditeye, sağlam varlık kalitesine ve yeterli sermayeye sahiptir. 17 Mayıs 2023 tarihi itibarıyla sektörün 427 milyar TL likit varlığı ve 110 milyar dolar yabancı para likit varlığı bulunmaktadır. Likidite oranı yüzde 160 ile uluslararası ortalamalar düzeyindedir.

Bankacılık sektörü tüm yükümlülüklerini karşılamak için yeterli güce sahiptir. Daha önce birçok iç ve dış kaynaklı şoka dayanıklılığını kanıtlayan bankacılık sektörü, sağlam bir yapıya sahiptir ve faaliyetleri sürekli olarak denetime tabidir.

Sektör, Türkiye ekonomisinin gücüne inanmakta, ekonomiden güç almaktadır ve sağlıklı bir bilanço ile ekonomiye destek olmaktadır. Bankacılık sektöründe güvenin korunması hepimizin görev ve sorumluluğudur. Bankacılıkla ilgili konuların siyasetin üzerinde tutulması büyük önem taşımaktadır.

Bu nedenle, sektörün güvenilirliğine zarar verebilecek spekülatif açıklamalara kesinlikle itibar edilmemelidir. Müşterilerimize sektöre duydukları güvenden dolayı teşekkür ederiz."

SPK'nın açıklaması şu şekilde:

"Bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada, Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerimizle ilgili bilgi ve belgeye dayanmayan, gerçeği yansıtmayan, temelsiz açıklamalar yapıldığı görülmektedir.

Uluslararası piyasalara tam entegre olan sermaye piyasamız güvenilir, şeffaf, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir ortamda işlemektedir. Yatırımcıların hak ve menfaatlerinin korunması birinci önceliğimizdir. Borsa İstanbul'da gerçekleştirilen işlemler, Kurulumuz ve Borsa İstanbul tarafından anlık olarak takip edilmektedir.

Sermaye piyasasının güven ve istikrar içinde işleyişini bozacak açıklamaların yanı sıra piyasa bozucu işlem ve eylemlerin tespiti halinde, Sermaye Piyasası Kanunu hükümleri çerçevesinde, Kurulumuz tarafından sorumlular hakkında cezaî ve idari yaptırımlar uygulanacaktır."

 

BDDK: Gerekli yasal işlemler başlatılacak

BDKK''nın açıklaması ise şöyle:

 "Bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada bankalarımız hakkında beyan edilen bir belge ve bilgiye dayanmayan açıklamalar gerçeği yansıtmamakta olup bu tür mesnetsiz ve gerçeğe açıklamalara itibar edilmemesi, yayınlarda yer verilmesinin bankacılık mevzuatı çerçevesinde açıkça suç teşkil ettiğinin bilinmesi ve bu açıklamaları yapanlar ve yayanlar hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılacağı uyarısı kamuoyuna önemle duyurulur. Bankalarımız ve sektörümüz dün olduğu gibi bugün de kurumumuzun gözetimi ve denetimi altında güçlü ve sağlam likidite ve finansal rasyolara sahip bir şekilde yoluna devam etmektedir"

Bakmadan Geçme