• Haberler
  • Hayat
  • Ev sahibi kiracıya 'oğlum evlenecek, evden çık' diyebilir mi?

Ev sahibi kiracıya 'oğlum evlenecek, evden çık' diyebilir mi?

'Kira sözleşmesinin süresi bitmeden ev sahibi, oğlu evleneceği gerekçesi ile konutu tahliye etmek istiyor böyle bir hakkı var mıdır?' sorusuna hukukçulardan cevap.

Ev sahibi kiracıya 'oğlum evlenecek, evden çık' diyebilir mi?
TAKİP ET Google News ile Takip Et

(AKAJANS) - Kiracı ve ev sahiplerinin "Kira sözleşmesinin süresi bitmeden ev sahibi, oğlu evleneceği gerekçesi ile konutu tahliye etmek istiyor; böyle bir hakkı var mıdır?" sorusuna hukukçulardan dikkat çekici cevaplar geldi.

Ankara merkezli Demir&Öktem Hukuk Bürosu, özellikle internet ortamında bilgi kirliliğine neden olan, toplumun genel anlamda en çok ilgisi ve merakını celbeden sorular ve cevaplarını Akajans için derledi.

Kiracı ve ev sahiplerinin en çok cevap aranan sorulardan biri de şu: 

Kira sözleşmesinin süresi bitmeden ev sahibi, oğlu evleneceği gerekçesi ile konutu tahliye etmek istiyor; böyle bir hakkı var mıdır?

Yürürlükte olan Türk Borçlar Kanunu’nda kira sözleşmesinin dava yoluyla bitme sebeplerinden biri de kiraya verenin kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu, kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu kişilerin konut ihtiyacı sebebiyle kullanma zorunluluğudur. Kanunun 350’nci maddesinin birinci bendinde düzenlenmiştir. Dolayısıyla evet, ev sahibinin böyle bir hakkı bulunmaktadır.

Hukuki konulardaki soru ve sorunlarınız için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Bakmadan Geçme